Za co można dostać mandat w zimie?

27 grudnia 2022

W Polsce o mandat nie trzeba się bardzo starać, aby go dostać. Wraz z wejściem nowego taryfikatora mandatów oraz punktów karnych strata prawa jazdy jest jeszcze prostsza — niestety. A ceny, które przyjdzie zapłacić za wykroczenia, przyprawiają o ból głowy i łzy. 

W tym wpisie opowiemy Ci, jak uchronić swój portfel przed mandatem zimą. Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Mandat za nieodśnieżony samochód – Nauka Jazdy Piekary Śląskie radzi:

Mandat za nieodśnieżony samochód to tylko jedna z kar, którą można otrzymać w zimie. Jak co roku, ów pora zaskakuje kierowców, którzy — krótko mówiąc — nie są zwykle przygotowani na jej nadejście. 

W 2022 już na początku grudnia mieliśmy okazję spotkać się z nadejściem zimy wraz z Niżem Brygida, który to w wielu miejscach nasypał płachtę śniegu o wysokości ponad 30 centymetrów. Sytuacja ta sprawiła, że drogi w dużej ilości polskich miast i miejscowości (nawet tych głównych) stanęły pod znakiem zapytania, w związku z przejazdem po nich. 

Pługi nie były w stanie nadążyć z odśnieżaniem tak obfitych opadów, a pojazdy miały trudność z ruszeniem z miejsca nawet na prostej drodze!

Dlatego też poniżej opowiemy Ci, za co można dostać mandat w porze zimowej! Przygotuj się, ponieważ niektóre informacje mogą Cię naprawdę zaskoczyć!

Nieodśnieżony samochód — mandat – Szkoła Nauki Jazdy Zabrze zaleca:

Nie ma co ukrywać, mandat za nieodśnieżony samochód znacząco odbiega od innych kar, kwotą, którą policja może nałożyć na kierowcę w zimie. Jazda na przysłowiowego „bałwana”, czyli nieodśnieżonym samochodem, z grubą warstwą śniegu na dachu oraz punktowym wyczyszczeniem szyby może kosztować Cię nawet 3 000 złotych i 12 punktów karnych!

Czy taki mandat za nieodśnieżony samochód to dobre rozwiązanie? Według nas… Tak, choć fakt faktem, cena jest naprawdę astronomiczna! Niejednokrotnie podczas srogiej zimy mogliśmy zauważyć nieodpowiedzialnych kierowców, którym po kilkunastu metrach jazdy twardy śnieg zaczął spadać z dachu. 

Jest to ogromne zagrożenie dla osób, które jadą za takim pojazdem. Twardy śnieg waży naprawdę dużo, wliczając do tego prędkość, mamy prostą receptę na duże szkody, które ciężko jest (czasem) udowodnić bez wideorejestratora

Oczywiście, mandat za nieodśnieżony samochód, to również ogromna przestroga dla samego kierowcy, który jedzie takim pojazdem, ponieważ dla niego poruszanie się nim również jest bardzo niebezpieczne, ze względu na znacznie ograniczone pole widzenia. 

Sprawdź również: Recydywa za mandaty — o co z tym chodzi? (Nowy taryfikator mandatów od 17.09.2022)

Mandat zimą — za co można go otrzymać?

Odpowiedź na pytanie — za co można dostać mandat w zimie, jest dosyć złożona. Dlaczego? Otóż jest kilka wykroczeń, na które w szczególności powinieneś uważać. A są to m.in.:

 1. Mandat za nieodśnieżony samochód, czyli wtedy, gdy jest on pokryty grubą warstwą śniegu, z nieco odśnieżoną szybą — do 3 000 zł + 12 punktów karnych.
 2. Za odśnieżanie pojazdu z włączonym silnikiem (w międzyczasie) — od 100 do 300 zł.
 3. Za brak odśnieżonych reflektorów oraz świateł i urządzeń sygnalizacyjnych — 300 zł i 8 punktów karnych.
 4. Za zasłoniętą tablicę rejestracyjną (nieodśnieżoną) — 100 zł.
 5. Za zasłoniętą celowo tablicę rejestracyjną — 500 zł i 8 punktów karnych
 6. Za postój z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym — 100 zł.
 7. Za postój z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym wraz z dodatkowym wykroczeniem — czyli stwierdzeniem przez policję, że norma emisji spalin jest przekroczona + zbyt duży hałas — 100 zł + od 20 do 300 zł
 8. Za odejście od samochodu, w którym wciąż pracuje silnik — 50 zł.

Za co można dostać mandat w zimie? — Dodatki, o których mogłeś nie wiedzieć

 1. Kulig, czyli ciągnięcie sanek za samochodem — 300 zł i 10 punktów karnych.
 2. Jazda z oponami oplecionymi w łańcuchy na drodze, na której nie ma śniegu — 100 zł.
 3. Brudne szyby, zepsute wycieraczki oraz brak płynu do spryskiwaczy może kosztować Cię w zimie — do 500 złotych

Podsumowanie

Pora zimowa to najcięższy okres dla kierowców. Dlatego też propagujemy ostrożną jazdę w sezonie, w którym temperatury niejednokrotnie spadną poniżej zera. Pamiętaj, że zawsze jesteś odpowiedzialny za siebie, pasażerów, osoby jadące w tym samym kierunku, oraz za te, które nadjeżdżają z naprzeciwka (no i za pieszych oczywiście!).

Zdejmij nogę z gazu, dobrze odśnież samochód, zaopatrz się w wysokiej jakości opony zimowe, nowe wycieraczki oraz płyn do spryskiwaczy. Bezpieczeństwo przede wszystkim!