Przyciemnianie szyb samochodowych, czy jest legalne?

5 grudnia 2022

Jedni decydują się na zabieg przyciemniania szyb, dla innych natomiast jest to element w zasadzie w ogóle niepotrzebny. Niemniej, jak to wygląda pod względem prawnym? Czy za przyciemnienie szyb można otrzymać mandat? Które szyby w samochodzie można przyciemnić? 

Na te oraz inne pytania odpowiemy w tym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Przyciemnianie szyb w samochodzie — na co możesz sobie pozwolić? Szkoła Jazdy Tarnowskie Góry Repty radzi:

Oklejanie szyb samochodowych u wielu chętnych, chcących skorzystać z tego zabiegu budzi to pewne wątpliwości. Oczywiście głównym pytaniem jest fakt, czy można za to otrzymać mandat. Zapewne sam spotkałeś się z artykułem, postem, czy innym powiadomieniem odnoszącym się do tego, że właśnie za przyciemnienie szyb ktoś otrzymał mandat karny. 

Przyciemnianie szyb samochodowych jest legalne, aczkolwiek tylko i wyłącznie do pewnego stopnia. 

Według art. 8 ust. 5 pkt. 4, który obowiązuje na terenie całego kraju, kierowca zobowiązany jest do poruszania się pojazdem, który zapewnia mu dostateczne pole widzenia — jest to oczywiście wersja bardzo skrócona. Więcej na ten temat znajdziecie w kodeksie Prawa o Ruchu Drogowym

Z tego faktu wynika, że nie każdy samochód z przyciemnionymi szybami ma zrobione oklejenie w odpowiedni sposób. Drogówka również zwraca na ten aspekt uwagę, co następnie kończy się zatrzymaniem, mandatem, a nawet zabraniem dowodu rejestracyjnego. 

Czy można przyciemniać szyby tylne? Nauka Jazdy Radzionków zaleca:

Jak najbardziej. Przyciemnianie tylnych szyb samochodowych jest w pełni legalne. W ich przypadku tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń. 

Przyciemnianie szyby przedniej, w tym przednich bocznych — czy jest legalne?

Prawo Jazdy Piekary Śląskie zaleca – Tutaj niestety pojawia się pewien problem, ponieważ można te szyby przyciemnić, ale krótko mówiąc — delikatnie. 

Legalne przyciemnianie szyb przednich uznawane jest wtedy, gdy przepuszczalność światła nie jest mniejsza niż 70%

Co zrobić w sytuacji kontroli drogowej?

Szkoła Jazdy Zabrze zaleca – No właśnie, załóżmy, że zostałeś zatrzymany, a niedawno okleiłeś folią swoje szyby samochodowe — oczywiście zrobiłeś to w renomowanej firmie, która wykonała zlecenie w pełni kompetentnie.

W takiej sytuacji, po wyjeździe z serwisu, w którym zlecałeś ww. usługę, warto, abyś wziął zaświadczenie dotyczące przyciemniania szyb. Dzięki temu rozwiązaniu unikniesz kłopotów, ponieważ wszystko będziesz mieć udokumentowane.  

Zalety przyciemnionych szyb – Nauka Jazdy Tarnowskie Góry poleca:

Popularność oklejania szyb przyciemnioną folią nie wzięła się znikąd. Otóż:

  • przyciemnione szyby ograniczają nagrzewanie się wnętrza pojazdu,
  • dodatkowo redukują widoczność środka samochodu przed osobami trzecimi, co zapewnia większy komfort użytkownikom,
  • no i oczywiście sprawiają, że samochód wygląda po prostu lepiej 😉. 

Zapraszamy Cię do zapoznania się z resztą naszych artykułów!