Postępowanie w miejscu zdarzenia drogowego — wszystko, co musisz wiedzieć

25 listopada 2022

Nieprzyjemne zdarzenia na drodze mają miejsce na porządku dziennym. Patrząc na statystyki z całego kraju, każdego dnia dochodzi do wypadków drogowych. Niemniej, jedne są mniej dotkliwe, inne zaś znacznie bardziej poważne. 

Nigdy nie wiadomo, czy któregoś dnia to właśnie Ty nie będziesz świadkiem takiego zdarzenia. Jak zapewne się domyślasz, w takiej sytuacji należy działać szybko i rozważnie, ponieważ każda sekunda jest na wagę złota. 

W tym wpisie opiszemy Ci postępowanie w miejscu zdarzenia.

Zacznij od ocenienia sytuacji – Nauka Jazdy radzi:

Postępowanie na miejscu zdarzenia powinieneś zacząć od rozpoznania sytuacji. 

Przede wszystkim, zaparkuj własny pojazd w miejscu bezpiecznym, niezagrażającym innym kierowcom. Ponadto włącz światła awaryjne, aby zwiększyć widoczność. Użyj również trójkąta ostrzegawczego.

Jeżeli stwierdziłeś, że miejsce zdarzenia jest niebezpieczne, nie podchodź zbyt blisko. Zwróć uwagę na stan samochodu. Sprawdź, czy nie wylewa się z niego paliwo, czy nie widać iskier. Dodatkowo przyjrzyj się, czy pojazd się nie dymi lub nie zaczyna się palić. Następnie, jeżeli wymaga tego sytuacja — od razu wezwij służby ratunkowe. 

Niemniej, w momencie, gdy sytuacja pozwoliła Ci na podejście do miejsca wypadku, sprawdź stan poszkodowanych. Następnie wezwij odpowiednie służby, jeżeli stan pasażerów zagraża ich życiu. Wspomóż się innymi osobami, o ile jest to możliwe.  

Niech osoby postronne informują innych kierowców o wypadku. Ponadto powinny również zadzwonić po ww. służby ratunkowe. 

Samochód, który uległ wypadkowi – Szkoła Jazdy zaleca:

Jeżeli stwierdziłeś, że nie zagraża Ci żadne niebezpieczeństwo, podejdź do pojazdu. Następnie wyłącz zapłon, wyjmij kluczyki ze stacyjki, zaciągnij hamulec ręczny oraz pierwszy bieg, aby samochód samoistnie się nie przesunął.

W przypadku, gdy będziesz mieć taką możliwość — spróbuj również odpiąć akumulator, aby całkowicie odłączyć dopływ prądu. 

Jeżeli widzisz, że spod maski wydobywa się dym — od razu weź do ręki gaśnicę. Zakładając, że na miejscu nie będziesz jedynym świadkiem, poproś również innych o to, aby wyjęli gaśnice ze swoich samochodów. Im więcej, tym lepiej. Nigdy nie wiadomo, ile z nich trzeba będzie wykorzystać. 

Sprawdź również: jak zachować się w przypadku pożaru samochodu?

Postępowanie w miejscu zdarzenia – czynności ratownicze – Prawo Jazdy doradza:

Sprawdź ilość poszkodowanych. Tę informację będziesz musiał przekazać podczas rozmowy z dyspozytorem.

Następnie skup się na osobie (lub osobach) najbardziej poszkodowanych. Nimi należy zająć się w pierwszej kolejności. 

Kolejno zacznij udzielać pomoc osobom poszkodowanym. Jeżeli znasz zasady pierwszej pomocy — wykorzystaj je

Numery alarmowe – Szkoła Nauki Jazdy podaje:

  • 112 — numer alarmowy (wspólny) dla wszystkich służb ratunkowych,
  • 999 — nr na pogotowie ratunkowe,
  • 998 — nr na straż pożarną,
  • 997 — nr na policję. 

Prawo jazdy Tarnowskie Góry cena – zobacz naszą ofertę na kursy prawa jazdy.