Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych – Szkoła Jazdy Nakło Śląskie informuje:

21 listopada 2022

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest szczególnym dniem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Dzień ten przypada w niedzielę 20 listopada 2022 roku

Celem tego przedsięwzięcia jest przestrzeganie, przypominanie oraz uświadamianie kierowców o konsekwencjach, jakie mogą spotkać każdego i to nie koniecznie z naszej (własnej) winy. 

Święto to jest manifestem dla wszystkich kierowców po to, by częściej — krótko mówiąc — używali myślenia, rozwagi i wyobraźni na drogach, gdzie w wielu przypadkach tych rzeczy niestety brakuje

Skala wypadków samochodowych w Polsce – Prawo Jazdy Świerklaniec podaje do informacji:

Wypadki na drodze w Polsce są przyczyną ogromnej liczby ofiar śmiertelnych wśród wszystkich grup wiekowych. Co równie istotne, to właśnie one odnotowują najwyższy współczynnik śmierci wśród grupy dzieci i młodych dorosłych w wieku od 5 do 29 lat. 

Przykre statystyki – Szkoła Jazdy Stare Tarnowice wylicza:

Szacunkowo, każdego dnia na świecie na drogach ginie ok. 4 000 osób, a dziesiątki tysięcy zostaje rannych. Daje to liczbę ok. 1 350 000 wypadków śmiertelnych rocznie (na całym świecie). 

W Polsce w ciągu roku na drogach życie traci ok. 3 000 osób, a ponad 40 000 zostaje rannych

Które grupy osób najczęściej ulegają śmiertelnym wypadkom na drogach w Polsce? Nauka Jazdy Nowe Chechło wymienia:

Niemalże połowę wszystkich ofiar śmiertelnych stanowią:

  • motocykliści — ok. 28%,
  • piesi — ok. 23%,
  • rowerzyści — ok. 3%.

Włącz myślenie – Szkoła Jazdy Ożarowice zaleca:

Wypadek drogowy, w którym ktoś poniósł śmierć, tak naprawdę w wielu przypadkach nie jest końcem. Pamiętajmy, że prócz osób, które zginęły, równie wiele zostało rannych lżej lub mocniej, co odcisnęło ogromne piętno na nich samych, jak i na ich rodzinach.

Wypadek drogowy to tragedia dla wszystkich uczestników włącznie z naocznymi świadkami. Traumatyczne widoki i odczucia ciągną się w takich sytuacjach za człowiekiem latami. 

Wiele ofiar wypadków to ludzie młodzi, to ludzie, którzy mieli przed sobą całe życie, plany, marzenia, realizacje, które chcieli spełnić. 

Podsumowanie – Prawo Jazdy Laryszów, Nauka Jazdy Sielanka, Szkoła Jazdy Tworóg, Szkoła Jazdy Zbrosławice podsumowuje:

Pamiętaj, że ogromnej ilości tego rodzaju przypadków można było zapobiec. Wystarczyło myśleć, nie siadać za kierownicę pod wpływem alkoholu, nie dociskać zbyt mocno pedału gazu, czy też dokładniej patrzeć, czy ktoś jedzie z naprzeciwka. 

To samo tyczy się rowerzystów i pieszych. Pamiętajcie, by zawsze dobrze sygnalizować kierowcom swoją obecność. Ubierajcie odblaski, im więcej, tym lepiej. Prośba od nas skierowana jest wyłącznie po to, by zapewnić Wam większe bezpieczeństwo i uświadomić Was przed konsekwencjami, które mogą się przydarzyć każdemu. 

Nie jest to duża inwestycja, a w wielu przypadkach jest bezcennaNauka Jazdy Wielowieś.

Myślenie nie boli. Patrzcie, uważajcie, wyciągajcie wnioski i kontrolujcie sytuację. Rozwaga przede wszystkim. Pamiętajcie również o wyobraźni.