Akcja „Twoje Światła — Nasze Bezpieczeństwo”, startuje od 20.10.2022

2 listopada 2022

Wielu kierowców jeżdżących każdego dnia nie przykłada większej uwagi do swoich świateł samochodowych. „Grunt, że działają”— twierdzi wielu. Z jednej strony racja, a z drugiej no już nie koniecznie. 

Ile razy zdarzyło Wam się, w szczególności w nocy zobaczyć, że pojazd jadący z naprzeciwka okropnie raził Was w oczy mimo tego, że nie miał włączonych długich świateł? Z pewnością nieraz. Wyobraźcie sobie, co by było, gdyby ktoś w terenie niezabudowanym w tym czasie szedł poboczem. Czy bylibyście w stanie go zauważyć? To samo tyczy się dzikiej zwierzyny. Jakie macie wtedy szansę na szybką reakcję?

Źle ustawione światła są równie złe, jak brak jednego z nich.

W tym artykule opiszemy Ci, na czym polega akcja „Twoje Światła — Nasze Bezpieczeństwo„, przez kogo jest organizowana oraz do kiedy ma trwać. 

Na czym polega akcja? Nauka Jazdy Tarnowskie Góry wyjaśnia:

Jak sama nazwa wskazuje — akcja opiera się na działaniach związanych z poprawieniem bezpieczeństwa na drogach poprzez dobrze wyregulowane w światła. 

Jest to inicjatywa Policji, której celem jest zachęcenie kierowców do przeprowadzenia badań swoich pojazdów na stacjach diagnostycznych. 

Jak wiadomo, sezon jesienno-zimowy jest jednym z najcięższych okresów dla kierowców pod względem widoczność na drogach. Dlatego akcja „Twoje Światła — Nasze Bezpieczeństwo” jest tak ważna dla każdego z nas. 

Co będzie podlegać weryfikacji na stacji diagnostycznej? Prawo Jazdy Radzionków radzi:

Na stacji, każdy kierowca będzie mógł kompleksowo sprawdzić stan świateł samochodowych, a dokładniej:

  • właściwe ustawienie wysokości świateł,
  • natężenie emitowanego światła,
  • prawidłowy rozkład granicy światła i cienia.

Od kiedy do kiedy trwa akcja? Szkoła Jazdy Piekary Śląskie wyjaśnia:

Akcja „Twoje Światła — Nasze Bezpieczeństwo” rozpoczęła się w dniu 20 października, jej zakończenie datowane jest na dzień 15 grudnia 2022 roku. 

Ile kosztuje przegląd świateł podczas trwania akcji?

Sprawdzanie stanu świateł w tym okresie jest bezpłatne. Wystarczy, że wszyscy chętni kierowcy podjadą do określonych stacji diagnostycznych, aby uzyskać darmową weryfikację jakości oświetlenia.

W jakich dniach można zrobić darmowy przegląd oświetlenia?

Darmowy przegląd odbywa się w dniach:

  • 22.10.2022,
  • 5.11.2022,
  • 19.11.2022
  • 3.12.2022,

Gdzie można sprawdzić stan techniczny oświetlenia? Szkoła Nauki Jazdy Zabrze poleca:

Bezpłatnie stan oświetlenia pojazdu kierowcy będą mogli sprawdzić w określonych stacjach diagnostycznych na terenie całego kraju. 

Klikając tutaj dowiesz się, na których stacjach w Twoim województwie będziesz mógł sprawdzić jakość świateł. 

Co jeszcze można zrobić, aby poprawić widoczność oświetlenia?

Polecamy również wypolerowanie reflektorów ręcznie lub u detailera. Zmatowione reflektory również mogą ograniczać pole widzenia w nocy oraz źle prowadzić wiązkę światła.