Wielu fanów motoryzacji zamierza (lub już to zrobiło) obniżyć swój samochód. Obniżone zawieszenie w samochodzie dodaje mu charakteru i wygląda po prostu lepiej, zwłaszcza, przy dobrze spasowanych felgach i dystansach. Wygląd piękny, ale co z praktycznością? Co z bezpieczeństwem? No właśnie, czy to wszystko idzie ze sobą w parze?
Na tym też skupimy się w tym artykule. poruszymy temat wygody, zalet oraz wad obniżonego zawieszenia w pojeździe. A zatem — bez przedłużania, zaczynajmy!
Obniżone zawieszenie w samochodzie — czy aby na pewno warto to zrobić? Szkoła Nauki Jazdy Tarnowskie Góry radzi –
Na samym początku warto dodać, że prócz naprawdę fajnego wyglądu, obniżone zawieszenie samochodu sprawia, że lepiej trzyma się on drogi — w szczególności jest to odczuwalne na zakrętach.
Zalety obniżonego samochodu
- Estetyczny, agresywny i podkreślający charakter wygląd,
- większe bezpieczeństwo podczas pokonywania zakrętów,
- ogólnie lepsza przyczepność, zwłaszcza przy wyższych prędkościach.
Wady obniżonego zawieszenia, Nauka Jazdy Piekary Śląskie wymienia:
Obniżone zawieszenie niestety nie jest dla każdego. Przekonają się o tym w szczególności ci kierowcy, którzy postanowią przesiąść się z komfortowego sedana do tego z obniżonym zawieszeniem i średnicowo dużą felgą — np. 19/20 cali i niskim profilu opony.
W szczególności da się to we znaki w momencie przejazdu przez wgłębienie na drodze, czy też koleinę lub co gorsza — dziurę. Jak chyba każdy wie, w Polsce niestety w wielu przypadkach jazda stuningowanym autem jest po prostu drogą przez mękę, choć ilość śmiałków mimo tego stale rośnie!
Wady obniżonego zawieszenia — podsumowanie:
- im niżej samochód siedzi — tym staje się mniej wygodny (nie mówiąc już o zawieszeniu gwintowanym),
- zwiększone prawdopodobieństwo uszkodzenia spodniej części pojazdu na koleinach itp.,
- możliwe problemy podczas parkowania przodem przy wyższych krawężnikach (urwanie dokładki i zderzaka lub pęknięcia).
Obniżone zawieszenie w samochodzie — czy to jest w ogóle legalne? Prawo Jazdy Zabrze objaśnia:
W tym przypadku wielu obecnych, jak i przyszłych tunerów może odetchnąć z ulgą — tak, jest legalne.
Serdecznie zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym wpisem nt. tablic rejestracyjnych za szybą samochodu. Sprawdź, czy są legalne!
Czy możesz domagać się odszkodowania, jeżeli uszkodziłeś obniżony pojazd? Nauka Jazdy Radzionków objaśnia:
Co równie ważne — tak, masz prawo domagać się odszkodowania od zarządcy drogi. Niemniej, takowe odszkodowanie może zostać zaakceptowane wyłącznie wtedy, gdy uszkodzenia dokonasz przy dozwolonej prędkości.
Mimo wszystko i tak może nie być to do końca takie proste. Najlepiej, jakbyś miał naocznego świadka całego zdarzenia. Prócz tego, w takiej sytuacji warto wezwać policję oraz zrobić zdjęcia uszkodzonego pojazdu, oraz wadliwej drogi.
Chcemy również zaprosić Cię serdecznie do zapoznania się z innymi naszymi artykułami. W naszej bazie wiedzy znajdziesz wiele ciekawych, a zarazem różnorodnych informacji!