Co powinieneś zrobić, gdy potrącisz dzikie zwierzę na drodze?

6 października 2022

Niestety potrącenie dzikiej zwierzyny na drodze nie jest rzadkością. Najczęściej tego rodzaju sytuacje mają miejsce nad ranem, wieczorem oraz w nocy. Najwięcej przypadków potrąceń zdarza się natomiast na drogach leśnych, gdzie dzikie zwierzęta przemieszczają się z jednego miejsca na drugie. 

W tym artykule podpowiemy Ci, co powinieneś zrobić w momencie, gdy potrącisz dzikie zwierzę. Sprawdzimy również, czy masz szansę uzyskać odszkodowanie oraz to, czy za potrącenie możesz otrzymać mandat

Co powinieneś zrobić, gdy potrącisz dzikie zwierzę? Szkoła jazdy Expert – Tarnowskie Góry zaleca:

W sytuacjach, w których potrącenie dzikiej zwierzyny staje się realne, dużo zależy — można powiedzieć — od szczęścia. Czasem może skończyć się wyłącznie na otarciu pojazdu, niekiedy na rozbiciu reflektora i (lub) zderzaka, w niektórych przypadkach skutki mogą być również opłakane. Aczkolwiek, takich sytuacji jest najmniej. Dużo też zależy od gabarytów napotkanej na drodze zwierzyny i prędkości, z którą jedziesz. 

Artykuł 25. Ustawy o Ochronie Zwierzą mówi o tym, jak powinieneś się zachować w momencie potrącenia dzikiej zwierzyny:

Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w Art. 33 ust. 3.

Warto jednak nieco lepiej zinterpretować treść ww. artykułu. Udzielenie pomocy zwierzęciu w tym przypadku należy rozumieć jako powiadomienie odpowiednich służb

Nie ma takiej potrzeby, abyś sam miał sprawdzać stan zdrowia zwierzęcia. W głównej mierze dotyczy to dzikich zwierząt, które mogą być niebezpieczne dla człowieka (wilk, dzik, jeleń, czy też łoś). 

Co powinieneś zrobić w miejscu zdarzenia?

Przede wszystkim powinieneś odpowiednio oznakować miejsce zdarzenia. Włącz światła awaryjne oraz rozstaw trójkąt ostrzegawczy, abyś był lepiej widoczny dla innych kierujących. 

Czy możesz dostać mandat? Szkoła Nauki Jazdy Tarnowskie Góry radzi:

Jeżeli nie powiadomisz służb (np. policji), możesz otrzymać mandat w wysokości nawet do 5 tys. zł. Co równie istotne, możesz narazić się na karę aresztu

Czy masz szanse na otrzymanie odszkodowania?

Odszkodowanie możesz otrzymać w momencie, gdy posiadasz AC. Jeżeli go nie masz (i posiadasz wyłącznie OC), możesz ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy drogi

Odszkodowania natomiast nie otrzymasz w momencie, gdy potrąciłeś dzikie zwierze na drodze, na której widniał znak „uwaga na zwierzęta leśne” (A18b).