Jak przygotować auto na zimę? – 6 przydatnych wskazówek

19 września 2022

Zima w Polsce często daje się kierowcom we znaki. To samo tyczy się samochodów, w szczególności tych, które nie są garażowane o tej porze roku. W tym artykule opowiemy Ci, jak przygotować samochód do zimy, aby przetrwał ten okres bez żadnych zastrzeżeń. 

  1. Zmiana opon

Rzecz podstawowa, a zarazem najważniejsza. Nie możesz zapomnieć o wymianie opon na zimowe. Jeżeli opony są stare, warto, abyś rozważył zakup nowych. Sprawdź bieżnik przez założeniem ich na samochód. Dzięki temu będziesz czuć się znacznie bezpieczniej w trudnych warunkach. 

  1. Przed gwałtowną zmianą pogody umyj dokładnie samochód

Najlepiej, jak zrobisz to na myjni ręcznej i poświęcisz temu zabiegowi dobrych kilka minut. Dzięki temu pozbędziesz się wielu większych, jak i mniejszych zabrudzeń, które w połączeniu z niską temperaturą mogłyby sprawić wiele kłopotów. Polecamy również nawoskować pojazd. Ochronna powłoka sprawi, że samochód nie będzie tak bardzo narażony na złe warunki oraz sól drogową.

  1. Płyn do spryskiwaczy i wycieraczki

Pamiętaj o wymianie płynu do spryskiwaczy z letniego na zimowy oraz o sprawdzeniu lub wymianie wycieraczek na nowe. Letni płyn szybko zamarznie, dodatkowo przy bardzo niskich temperaturach może najzwyczajniej w świecie (o ile jest go dużo) rozsadzić zbiorniczek na płyn. 

Stare wycieraczki natomiast mogą źle odprowadzać śnieg z szyby, co może przy intensywnych opadach znacznie ograniczyć pole widzenia. 

  1. Sprawdź uszczelki i zamki

Element, o którym wielu kierowców zapomina. Jest on równie istotny, jak dwa wymienione wyżej. Przy niskich temperaturach uszczelki przymarzają, przez co otworzenie drzwi staje się bardzo problematycznym zadaniem. To samo tyczy się zamków, np. bagażnika. Jeżeli zamarznie, problemem będzie otworzenie lub zamknięcie klapy. 

Impregnację uszczelek i zamków przeprowadź bardzo dokładnie. Możesz do tego użyć silikonu w sprayu lub innych dodatków. 

  1. Oświetlenie

W zimie dzień staje się coraz krótszy, znacznie częściej podróżuje się po zmierzchu. Przez ten fakt warto, abyś zadbał o dobre oświetlenie. Częste opady i mokre drogi znacznie redukują pole widzenia i wchłaniają światło emitowane przez reflektory. Im gorsze żarówki, tym większy problem możesz mieć podczas jazdy. 

Możesz również wypolerować reflektory, o ile są zmatowione. Często ten zabieg wystarczy, aby znacznie zwiększyć wydajność świateł. 

  1. Sprawdź płyn chłodniczy

Wiele płynów dostępnych na stacjach oraz w sklepach posiada wytrzymałość na niskie temperatury. Niemniej, jeżeli nie jesteś pewny, czy Twój wytrzyma tę próbę, wymień go na taki, który będzie przystosowany do warunków zimowych.