Kiedy można jeździć po zdanym egzaminie?

23 sierpnia 2022

Tyle nerwów, stresu, przejeżdżonych godzin w szkole nauki jazd Tarnowskie Góry i jeszcze trzeba czekać? Niestety tak właśnie jest. Po zdaniu prawa jazdy Zabrze, mimo faktu, że posiadasz papierek, na którym widnieje podpis egzaminatora i zapisek „pozytywny”, nie oznacza, że od razu możesz wsiąść w samochód

Co należy zrobić po zdaniu egzaminu praktycznego na prawo jazdy Piekary Śląskie?

Dobrze, udało Ci się zdać teorię i finalnie (mamy nadzieję, że za pierwszym razem) praktykę. Dostałeś pokwitowanie z przebiegu egzaminu wraz z podpisem i informacją, że egzamin został ukończony pomyślnie. Ów dokumentu nie musisz nigdzie zanosić, zostaje on dla Ciebie, nazwijmy to — na pamiątkę

Egzaminator sam wprowadzi do systemu informację, że udało Ci się przejść pozytywnie egzamin praktyczny. Po czasie informacja ta zostanie zaktualizowana w systemie w profilu kandydata na kierowcę. 

Następnie, po aktualizacji WK (Wydział Komunikacji) zamówi Twoje prawo jazdy

Złożenie wniosku i opłata

Prawo jazdy zostało zamówione, co teraz? By odebrać prawo jazdy, wpierw będziesz musiał złożyć wniosek, po to, by zostało Ci wydane prawo jazdy. Na końcu będziesz zmuszony uiścić opłatę w wysokości 100,50 zł

Jak zapłacić za dokument?

Masz dwie możliwości:

  • gotówka,
  • przelew — w przypadku przelewu nie możesz zapomnieć o dołączeniu potwierdzenia wpłaty do dokumentów, które będziesz składać. 

Ile się czeka na prawo jazdy?

Musisz uzbroić się w cierpliwość. Zdajemy sobie sprawę z tego, że na pewno kusi Cię, by wsiąść za kółko od razu po zdaniu egzaminu, jednakże nie tędy droga. Może to wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami

Średni czas oczekiwania na odbiór fizycznego dokumentu wynosi ok. 14 dni. Pamiętaj jednak, by dokładnie podać wszystkie dane w formularzu. W sytuacji, gdy popełnisz w którymś miejscu błąd, proces wydawania prawa jazdy może wydłużyć się nawet do 2 miesięcy

Dlatego czytaj wszystko uważnie i pisz dokładnie i starannie!

Czy po zdaniu prawa jazdy można jeździć bez dokumentu? 

Jazda bez prawa jazdy — bez otrzymania fizycznego dowodu (dokumentu)  — nie jest możliwa

Każda osoba, po zdaniu prawa jazdy — przed otrzymaniem dokumentu potwierdzającego — jest traktowana jako osoba nie posiadająca uprawnień do prowadzenia pojazdu, co oznacza, że samochodem jeździć nie możesz

Mandat za poruszanie się bez wymaganych dokumentów

W przypadku kierowania pojazdem i nieposiadania przy sobie wymaganych dokumentów policjant ukaże nas natomiast mandatem w wysokości 50 zł od każdego z potrzebnych dokumentów. Grzywna nie może być jednak wyższa niż 250 zł. Na szczęście dzięki zmianom w prawie z roku 2018 i 2020 kierujący pojazdem nie musi mieć przy sobie ani dowodu rejestracyjnego, ani potwierdzenia posiadania ubezpieczenia OC, ani nawet prawa jazdy (o ile zostało wydane w Polsce). Musi mieć jednak dowód osobisty lub inny dokument, który pozwoli potwierdzić jego tożsamość.

Nowe grzywny za jazdę bez prawka: od 1500 zł i zakaz prowadzenia pojazdów!

Dotychczas, jeśli ktoś kierował pojazdem, mając nieodpowiednie prawo jazdy (np. motocyklem, mając prawo jazdy kat. B albo samochodem, mając tylko prawo jazdy kat. A), dostawał mandat 300 zł. Taryfikator mandatów przewidywał ponadto 500 zł, jeśli ktoś kierował pojazdem, nie mając żadnego prawa jazdy. Od 1 stycznia kary za takie wykroczenia urosły jednak wielokrotnie!

Zmiany wynikają wprost ze znowelizowanego Kodeksu wykroczeń. Było:

Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Jest:

Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

A to oznacza, że minimalna grzywna za kierowanie samochodem czy motocyklem (albo np. samochodem z przyczepą, jeśli masa zastawu wykracza ponadto, na co pozwala nasze prawo jazdy) to 1500 zł, a maksymalna – aż 30 tys. zł. Dodatkowo: dotąd sąd mógł orzec zakaz prowadzenia pojazdów, a teraz musi. Dotąd sprawa zwykle kończyła się – o ile nie doszło do kolizji wypadku – na mandacie. Obecnie „orzeka się” zakaz prowadzenia pojazdów, a zatem sprawa musi zostać rozpatrzona przed sąd. Z tego też względu z nowego taryfikatora wypadły mandaty 300 i 500 zł za jazdę bez uprawnień.

Nowe grzywny i kary dla kierowców: co wynika z zakazu prowadzenia pojazdów?

Zakaz prowadzenia pojazdów orzekany za wykroczenie trwa minimum 6 miesięcy, a maksymalnie 3 lata.

Czym się różni prowadzenie bez uprawnień od prowadzenia wbrew zakazowi prowadzenia pojazdów? Otóż to pierwsze jest wykroczeniem. To drugie – przestępstwem! Za jazdę wbrew sądowemu zakazowi grozi 5 lat więzienia!

Art. 244. Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, wykonywania czynności wymagających zezwolenia (…), prowadzenia pojazdów (…) albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zapraszamy wszystkich chętnych do kontaktu z naszymi biurami szkoły nauki jazdy w celu zapisania się kursy prawa jazdy. Prowadzimy kursy jazdy na motocykle, jak i szkolenia na prawo jazdy kat. B, oraz kursy na prawo jazdy kat. C, jak i kursy prawa jady kat. C+E, oraz kursy na prawo jazdy kat. D. Prowadzimy również szkolenia okresowe dla kierowców zawodowych jak i kursy Kwalifikacji Wstępnej – kod 95 dla kierowców zawodowych. Jeżeli jesteś ciekawy ile kosztuje prawo jazdy w Tarnowskich Górach, Radzionkowie, Piekarach Śląskich oraz w Zabrzu zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem kursów prawa jazdy.