Jak bezpiecznie przemierzyć przejazd kolejowy?

16 sierpnia 2022

Co roku słyszymy o nowych wypadkach na przejazdach kolejowych. Trzeba przyznać, że jest ich coraz mniej (statystyki z roku na rok są coraz niższe), niemniej takie sytuacje dalej się zdarzają. 

W jaki sposób należy zachować bezpieczeństwo przed przejazdem kolejowym oraz jak zachować się w sytuacji awaryjnej? Na te pytania odpowiemy poniżej. 

Najczęstsze przyczyny wypadków i wykroczeń

Wiele przejazdów kolejowych na terenie naszego kraju jest monitorowanych. Wszystkie natomiast posiadają niezbędne informacje nt. możliwego zagrożenia, tym samym ostrzegając o zbliżającym się przejeździe.

 Z tego też względu możemy jednoznacznie stwierdzić, że głównym czynnikiem wypadków jest nieuwaga lub nieustosunkowanie się kierowcy do ostrzeżeń widniejących nieopodal przejazdu kolejowego. 

Kierowcy najczęściej nie zwracają uwagi na:

  • włączoną sygnalizację świetlną przed torami kolejowymi, ostrzegającą o zbliżającym się pociągu,
  • nie zatrzymanie się przed znakiem STOP,
  • wjeżdżanie na przejazd w momencie, gdy rampa zaczyna się opuszczać,
  • omijanie półrogatek przez kierowców. 

W jaki sposób powinno się zachować bezpieczeństwo na torach kolejowych?

W momencie zbliżania się do przejazdu kolejowego należy zachować szczególną ostrożność. Należy stanąć przy wyznaczonej linii i dokładnie rozglądnąć się w obie strony. Jeżeli widoczność jest ograniczona, warto również odchylić szybę i nasłuchiwać

Kolejną ważną rzeczą jest znaczne zmniejszenie prędkości do takiej, przy której bezproblemowo zatrzymasz się od razu w miejscu. Dodatkowo nigdy nie wyprzedzaj innego samochodu przed przejazdem. 

Odległość od przejazdu kolejowego

Odległość zatrzymania samochodu przed torami nie powinna być mniejsza niż 10 metrów

Stoisz na przejeździe kolejowym w momencie, gdy ten się zamknął — co powinieneś zrobić?

Przede wszystkim nie możesz panikować, jest kilka opcji, z których możesz skorzystać. 

Żółta nalepka

Na każdym znaku przy przejeździe kolejowym znajduje się (od wewnętrznej strony) żółta nalepka. Znajdują się na niej informacje:

  • numer 112 — pod niego należy zadzwonić w sytuacji awaryjnej, czyli w takiej, gdzie powstało zagrożenie (ale jeszcze nie zostało dokonane — tylko się pojawiło), a nie tylko w momencie, gdy już do niego doszło),
  • numer skrzyżowania — każdy przejazd posiada swój niepowtarzalny numer,
  • numer zawiadamiający służby kolejowe o problemach związanych z sygnalizacją świetlną. 

Wyłamanie rogatki

Jeżeli jesteś w sytuacji bez wyjścia i zbliża się pociąg — po prostu mocniej pchnij rogatkę lub uderz w nią samochodem. W tym momencie zostanie ona wyłamana, a Ty bezpiecznie opuścisz przejazd. 

Skończy się to mandatem, niemniej jednak będziesz w stanie ocalić swoje życie, jak i pasażerów, a także najprawdopodobniej Twój samochód nie ulegnie zniszczeniu

Zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z naszej oferty kursów prawa jazdy kat. AM, kat. A1, kat. A2, kat. A, oraz kat. B, kat. B+E, oraz kursów dla kierowców zawodowych kat. C, kat. CE, oraz kat. D. W celu uzyskania większej ilości informacji zapraszamy do kontaktu w naszej szkole jazdy w Tarnowskich Górach, oraz w naszej szkole nauki jazdy Radzionków. Zapraszamy również wszystkie osoby zainteresowany kursami prawa jazdy do naszej szkoły jazdy Zabrze.