Co roku słyszymy o nowych wypadkach na przejazdach kolejowych. Trzeba przyznać, że jest ich coraz mniej (statystyki z roku na rok są coraz niższe), niemniej takie sytuacje dalej się zdarzają.
W jaki sposób należy zachować bezpieczeństwo przed przejazdem kolejowym oraz jak zachować się w sytuacji awaryjnej? Na te pytania odpowiemy poniżej.
Najczęstsze przyczyny wypadków i wykroczeń
Wiele przejazdów kolejowych na terenie naszego kraju jest monitorowanych. Wszystkie natomiast posiadają niezbędne informacje nt. możliwego zagrożenia, tym samym ostrzegając o zbliżającym się przejeździe.
Z tego też względu możemy jednoznacznie stwierdzić, że głównym czynnikiem wypadków jest nieuwaga lub nieustosunkowanie się kierowcy do ostrzeżeń widniejących nieopodal przejazdu kolejowego.
Kierowcy najczęściej nie zwracają uwagi na:
- włączoną sygnalizację świetlną przed torami kolejowymi, ostrzegającą o zbliżającym się pociągu,
- nie zatrzymanie się przed znakiem STOP,
- wjeżdżanie na przejazd w momencie, gdy rampa zaczyna się opuszczać,
- omijanie półrogatek przez kierowców.
W jaki sposób powinno się zachować bezpieczeństwo na torach kolejowych?
W momencie zbliżania się do przejazdu kolejowego należy zachować szczególną ostrożność. Należy stanąć przy wyznaczonej linii i dokładnie rozglądnąć się w obie strony. Jeżeli widoczność jest ograniczona, warto również odchylić szybę i nasłuchiwać.
Kolejną ważną rzeczą jest znaczne zmniejszenie prędkości do takiej, przy której bezproblemowo zatrzymasz się od razu w miejscu. Dodatkowo nigdy nie wyprzedzaj innego samochodu przed przejazdem.
Odległość od przejazdu kolejowego
Odległość zatrzymania samochodu przed torami nie powinna być mniejsza niż 10 metrów.
Stoisz na przejeździe kolejowym w momencie, gdy ten się zamknął — co powinieneś zrobić?
Przede wszystkim nie możesz panikować, jest kilka opcji, z których możesz skorzystać.
Żółta nalepka
Na każdym znaku przy przejeździe kolejowym znajduje się (od wewnętrznej strony) żółta nalepka. Znajdują się na niej informacje:
- numer 112 — pod niego należy zadzwonić w sytuacji awaryjnej, czyli w takiej, gdzie powstało zagrożenie (ale jeszcze nie zostało dokonane — tylko się pojawiło), a nie tylko w momencie, gdy już do niego doszło),
- numer skrzyżowania — każdy przejazd posiada swój niepowtarzalny numer,
- numer zawiadamiający służby kolejowe o problemach związanych z sygnalizacją świetlną.
Wyłamanie rogatki
Jeżeli jesteś w sytuacji bez wyjścia i zbliża się pociąg — po prostu mocniej pchnij rogatkę lub uderz w nią samochodem. W tym momencie zostanie ona wyłamana, a Ty bezpiecznie opuścisz przejazd.
Skończy się to mandatem, niemniej jednak będziesz w stanie ocalić swoje życie, jak i pasażerów, a także najprawdopodobniej Twój samochód nie ulegnie zniszczeniu.
Zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z naszej oferty kursów prawa jazdy kat. AM, kat. A1, kat. A2, kat. A, oraz kat. B, kat. B+E, oraz kursów dla kierowców zawodowych kat. C, kat. CE, oraz kat. D. W celu uzyskania większej ilości informacji zapraszamy do kontaktu w naszej szkole jazdy w Tarnowskich Górach, oraz w naszej szkole nauki jazdy Radzionków. Zapraszamy również wszystkie osoby zainteresowany kursami prawa jazdy do naszej szkoły jazdy Zabrze.