Strefa Czystego Transportu — czym jest?

1 sierpnia 2022

Coraz częściej możemy przeczytać lub usłyszeć wzmianki na temat poprawy jakości powietrza, które jest bardzo zanieczyszczone w niektórych rejonach Polski. Unia Europejska stawia coraz to mocniejszy nacisk na ekologię i produkcję silników z ograniczoną ilością spalin lub takich, które w ogóle ich nie posiadają.  

MKŚ (Ministerstwo Klimatu i Środowiska) podjęło próbę walki z zanieczyszczonym powietrzem, które często przeradzało się w smog. Tak też powstała (pokrótce) wzmianka na temat SCT

Strefa Czystego transportu — dla kogo?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to obszar przeznaczony dla samochodów spełniających normy emisji spalin. W przyszłości tego rodzaju działanie ma znacznie ograniczyć ilość zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. 

Po SCT będą mogły jeździć samochody spalinowe, które będą spełniać określony normy emisji spalin (EURO). Jak wiadomo, nie każdego stać na taki luksus, z tego też względu nie każdy będzie mógł się takimi drogami w przyszłości poruszać. Ucierpią na tym kierowcy posiadający stare samochody, które mocno „kopcą”. 

Gdzie w Polsce znajduje się Strefa Czystego Transportu?

Co ciekawe — nigdzie. Na obecną chwilę (lipiec 2022) w Polsce nie została otwarta ani jedna strefa tego rodzaju. Aktualnie trwają rozmowy i plany o tym, jak zagospodarować dane tereny pod ową strefę.

SCT — w ogóle po co?

Celem wprowadzenia Strefy Czystego Transportu jest znacznie ograniczenie samochodów z silnikiem dieslatych starszych. Owszem, kilkuletnie samochody napędzane ropą bez problemu będą mogły poruszać się po wyznaczonym obszarze. Natomiast te starsze już nie. Inaczej ma się sytuacja z silnikami benzynowymi — nawet 20-letnie samochody będą mogły jeździć się po tejże strefie. 

Strefa Czystego Transportu — jak wygląda?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi w tej sprawie. O wyznaczonym obszarze będzie decydować w przyszłości rada miasta

SCT — specjalna naklejka

Każdy kierowca nie posiadający zielonej tablicy rejestracyjnej mówiącej o tym, że osoba posiada samochód zeroemisyjny, będzie zobowiązana do zakupu naklejki. Owa naklejka będzie upoważniać kierowców do wjazdu na SCT. Przepis ten obowiązuje od 4 maja 2022 roku. 

Co ciekawe — kierowca musi posiadać naklejkę, choć, tak jak wspomnieliśmy wcześniej — póki co nie ma żadnej otwartej Strefy Czystego Transportu. Pierwsza zaś SCT ma pojawić się dopiero pod koniec I kwartału w 2023 w Krakowie

Naklejka jest wydawana przez prezydenta, burmistrza lub wójta danego miasta. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi cenami za kurs prawa jazdy w nauce jazdy Tarnowskie Góry. Warto również odwiedzić naszą stronę oddziału szkoły jazdy Zabrze. Jeżeli jesteś zainteresowany kursami na motocykl i jesteś z okolicy Piekar Śląskich – nauka jazdy Expert zaprasza na kursy kat. AM, A1, A2, A, oraz kursy kat. B, jak i kat. B+E, C, CE, D.