Zapotrzebowanie na kierowców autobusów

4 lipca 2022

Wraz ze wzrostem kosztów paliwa wzrastają jednocześnie koszty życia. Coraz więcej osób stopniowo zaczyna rezygnować z dobrodziejstw, jakimi są codzienne dojazdy samochodem np. do miejsca pracy. 

Coraz więcej osób przesiada się na komunikację miejską. Im więcej jest chętnych, tym więcej kierowców potrzeba, by wszystkich obsłużyć. W internecie do tej pory można było znaleźć dużo ogłoszeń odnośnie pracy kierowcy autobusu. Teraz jest ich coraz więcej. 

Zatem co musisz wiedzieć, by zostać jednym z nich? Już tłumaczymy, wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Wymagania na zostanie kierowcą autobusu

 • Przede wszystkim, by móc zostać kierowcą autobusu, wpierw trzeba ukończyć 21 lat. W przypadku tego pułapu wiekowego kursy nie mogą być wykonywane na odległość dłuższą niż 50 km. Kierowca ma uprawnienia do jazdy autobusami miejskimi oraz pojazdami, które mogą przewozić łącznie 17 osób (w tym kierowcę). 
 • 24 lata, by zdobyć pełne uprawnienia do prowadzenia każdego rodzaju autobusu,
 • prawo jazdy D, jak również prawo jazdy kat. B,
 • ukończony powodzeniem kurs kwalifikacji wstępnej (lub wstępnej przyspieszonej) — dowiesz się na ten temat więcej w innym naszym artykule,
 • prawidłowe przejście badań lekarskich oraz psychologicznych.

Obowiązki kierowcy autobusu

Prócz prawidłowego prowadzenia autobusu, kierowca jest zobowiązany do:

 • bezpieczny przewóz osób znajdujących się w środku pojazdu,
 • dbania o stan techniczny pojazdu (weryfikacja zewnętrzna podzespołów),
 • utrzymanie porządku we wnętrzu pojazdu,

Cechy, które powinien posiadać kierowca autobusu

Praca kierowcy nie jest zawsze prosta. Czasem zdarzają się sytuacje, których po prostu nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Dlatego też każdy kierowca powinien mieć opanowane cechy, takie jak:

 • asertywność,
 • cierpliwość,
 • odpowiednie działanie pod presją, 
 • spostrzegawczość,
 • komunikatywność, 
 • podzielność uwagi, 
 • odpowiedzialność. 

Zarobki w branży

Według danych średnie zarobki kierowcy autobusu wynoszą ok. 4300 zł brutto, co przekłada się na kwotę netto w wysokości ok. 3200 zł. Warto jednak podkreślić, że wypłata wypłacie nierówna, ponieważ ogromną rolę odgrywa w tym charakter pracy. Mamy tu na myśli dokładnie to jak udziela się dany kierowca, a zatem czy jest:

 • kierowcą międzynarodowym (tutaj stawki są znacznie większe),
 • kierowcą wewnątrz krajowym,
 • kierowcą prowadzącym autobus miejski.

Dodatkowym aspektem, który wchodzi w skład zarobków, jest stanowisko danego kierowcy oraz posiadane doświadczenie. Analogicznie — im jest ono większe, tym pensja będzie wyższa. 

Zapraszamy wszystkich chętnych do odbycia kursu prawa jazdy kat. D w naszej nauce jazdy w Tarnowskich Górach. Zapraszamy również na kursy prawa jazdy kat. AM, A1, A2, A – szkolimy w naszej szkole jady Zabrze, na wszystkie kategorie motocyklowe, jak i kat. B, BE, oraz kursy dla kierowców zawodowych takiej jak kat. C, C+E.