Dlaczego ceny kursów prawa jazdy rosną?

20 czerwca 2022

W ostatnim czasie gwałtowny wzrost cen dał nam się we znaki niemalże pod każdym względem. Jak wiadomo, drożeje nie tylko paliwo, ale i kursy i różnego rodzaju podzespoły wchodzące w skład poprawnego funkcjonowania pojazdu. 

Jaki jest powód?

Otóż jednym z głównych czynników powodujących wzrosty cen jest wysoka inflacja, która w maju sięgnęła niemalże 14% (13,9%). Prócz inflacji znacząco wzrosły ceny poszczególnych komponentów związanych z utrzymaniem samochodów dla kursantów. Kolejnym aspektem jest wzrost cen paliw, który na niektórych stacjach już sięga ok. 8 zł za litr, a ceny gazu wahają się w graniach 3,5 zł za litr. 

Do podwyższonych cen szkoły jazdy zmusiła również pandemia COVID-19, która zebrała ogromne żniwo pod względem licznych restrykcji i zakazów, przez co wiele ośrodków jazdy nie miało możliwości kontynuowania na dostatecznie dobrym poziomie szkoleń z licznymi grupami kursantów. 

Jak to wygląda cenowo?

Za przykład możemy wziąć rok 2018. W nim uśredniona cena kursu na prawo jazdy kat. B w szkole jazdy w Tarnowskich Górach wynosiła 1400 – 1500 zł. W 2022 owe ceny oscylują w graniach 2300 – 3000 złotych w nauce jazdy Zabrze. Przedział ten posiada pewne rozbieżności, ponieważ dużo zależy od lokalizacji placówki, jej renomy oraz pojazdów, jakimi dysponuje. 

Mimo wszystko, wiele szkół oferuje swoim uczestnikom rozłożenie płatności za kurs na kilka rat. Z tego też względu koszty spłaty można wydłużyć. Jakby nie patrzeć, wiele osób po pandemicznych przeżyciach doceniło istotę samochodów, z tego też względu chętnych na zdawanie prawa jazdy nie brakuje.  

Czy ceny egzaminów wzrosną?

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że taka sytuacja będzie miała miejsce w niedługim czasie. Na obecną chwilę ceny nie zostały zmienione. Jednakże warto mieć na uwadze, że pewne postulaty w tym kierunku już zostały poruszone. Jest to spowodowane spadkiem wyników finansowych WORD-ów, które to z roku na rok odnotowują coraz większe straty

Jakie ceny mogą zacząć obowiązywać?

Aktualna cena za egzamin praktyczny wynosi 140 zł. Po podwyżkach, o które bardzo stara się Związek Wojewódzki RP, cena za egzamin wyniesie najprawdopodobniej 200 złotych. Natomiast w przypadku egzaminu teoretycznego, którego cena obecna wynosi 30 zł, w przyszłości ma wzrosnąć do 43 złotych, a w niektórych źródłach można znaleźć wzrost aż do 50 zł

Serdecznie zapraszamy na szkolenie do naszego Ośrodka Nauki Jazdy. Posiadamy wykwalifikowaną kadrę oraz nowe samochody, które są takie sam, jak te, którymi zdaje się egzamin państwowy w WORDzie. Zapraszamy do kontaktu, z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania.