Prawo jazdy kategorii T — do czego zyskujesz uprawnienia?

6 czerwca 2022

Zdobycie prawa jazdy kategorii T daje Ci możliwość prowadzenia ciągników rolniczych, a także kilku innych pojazdów. Jakich? — wszystkiego dowiesz się w tym artykule. 

Prawo jazdy kat. T — komu się ono przyda?

Prawo jazdy kat. T będzie idealnym rozwiązaniem dla osób mieszkających na wsi oraz dla tych, którzy posiadają własne gospodarstwa rolne. Owe prawo jazdy, prócz uprawnień do kierowania ciągnikiem rolniczym daje także możliwość prowadzenia innych maszyn wykorzystywanych na roli.

Co ciekawe, wiek, w którym możesz rozpocząć starania o prawo jazdy kat. T, rozpoczyna się od ukończenia 16 roku życia (w prawdzie wystartować już możesz, mając 15 lat i 9 miesięcy). Natomiast jest on znacznie mniej opłacalny w przypadku osiągnięcia pełnoletności, z tego względu, że już w momencie posiadania prawa jazdy kat. B, masz także możliwość prowadzenia ciągników rolniczych.

Kategoria T — czym możesz jeździć poza ciągnikiem rolniczym?

Jazda ciągnikiem rolniczym w przypadku kategorii T jest najistotniejszym czynnikiem, przez który zyskuje ona tylu zwolenników. Poza nimi zyskujesz uprawnienia do prowadzenia:

  • pojazdów wolnobieżnych (takich jak np. walec),
  • zespołu pojazdów, który składa się z ciągnika rolniczego wraz z naczepą lub naczepami,
  • zespołu pojazdów, który składa się z pojazdu wolnobieżnego wraz z naczepą lub naczepami, 
  • pojazdów mieszczących się w kategorii AM (czterokołowce lekkie, motorowery, w tym także te z naczepą)

Musisz jednak pamiętać, że aby mieć możliwość prowadzenia ciągnika z naczepą ciężką, jesteś zobowiązany do posiadania kategorii T lub prawa jazdy kat. B+E

Natomiast, jeżeli posiadasz wyłącznie prawo jazdy kat. B (bez E), masz możliwość prowadzenia ciągnika rolniczego (o dowolnej masie własnej) wraz z naczepą (wyłącznie) lekką

Serdecznie zapraszamy do rozpoczęcia kursu w naszej szkole jazdy w Tarnowskich Górach

Proponujemy od samego początku rozpocząć szkolenie z zakresu prawa jazdy kat. B+E Zabrze, jeżeli wcześniej nie uzyskałeś uprawnień na ciągnik rolniczy. W jednym momencie zyskujesz możliwość prowadzenia samochodów osobowych wraz z dodatkowym wpisem do kategorii T, która umożliwia Ci prowadzenie ciągników rolniczych od razu z naczepą ciężką

Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do