Zapotrzebowanie na kierowców zawodowych — czy znajdziesz pracę w tym kierunku?

30 maja 2022

Mimo szalejącej inflacji i ogromnych podwyżek paliw popyt na kierowców zawodowych w Polsce, jak i całej Unii Europejskiej jest ogromny. Wystarczy, że wejdziesz na jakikolwiek portal związany z poszukiwaniem pracy i gwarantujemy Ci, że znajdziesz ofertę dotyczącą pracy jako kierowca zawodowy

Jak to wygląda w liczbach?

Aby lepiej zwizualizować Ci zapotrzebowanie na kierowców zawodowych, od razu przejdziemy do konkretów. 

Według wielu analiz przeprowadzonych w Polsce, na naszym rynku brakuje od 25 000 do 100 000 kierowców zawodowych. Jak widać, dane są dość rozbieżne, a w niektórych źródłach możesz znaleźć liczby sięgające nawet 200 000 kierowców. Mimo wszystko górna granica nie jest szokująca, z tego też względu nawet na niej można bazować. Jak wiadomo, transport, a także i cała sieć dostaw stale się powiększa, co przyczynia się na wzrost zapotrzebowania na kierowców zawodowych.

Co ciekawe, nie tylko w Polsce wyniki są interesujące, choć jakby nie patrzeć, jesteśmy na samym przodzie w stosunku do innych krajów europejskich. 

W naszym ośrodku szkoleniowym w bardzo szybkim tempie będziesz mógł załatać dziury w kadrach kierowców zawodowych!

Zapotrzebowanie na kierowców zawodowych w wybranych krajach europejskich

Według danych, w całej europie brakuje niemalże 400 000 kierowców zawodowych

Dla przykładu podamy tu kilka istotnych państw, które są jednymi z najczęściej przemierzanych przez naszych kierowców:

  • Wielka Brytania ~ 60 tysięcy +,
  • Niemcy ~ 45 tysięcy +,
  • Francja ~ 40 tysięcy +,

Dodatkowo ta praca (jak można się domyślić) nie jest dla każdego. Wiele osób nie podejmuje się jej ze względu, na czas który trzeba poświęcić w wozie, w ciągu miesiąca, inni natomiast ze względu na niskie płace. Jednakże jest wielu pasjonatów, którzy najzwyczajniej w świecie nie wyobrażają sobie życia bez tej pracy! Czy dołączysz do ich grona?

Ile zarabia kierowca zawodowy?

Stawki za bycie kierowcą zawodowym różnią się od doświadczenia, odległości przewozowych (lokalne, krajowe, międzynarodowe), rodzaju transportu (osób, produktów) i wielu innych. 

Mimo wszystko została oszacowana pewna średnia zarobków, która wynosi ponad 6 300 złotych netto. Można powiedzieć, że nieco ponad 25% kierowców zawodowych zarabia mniej niż 5000 złotych netto, natomiast duża grupa (bo ponad 33%) zarabia powyżej 7000 zł netto. 

Miesięczne wynagrodzenie kierowcy zawodowego — z czego się składa?

Możemy podkreślić tu 2 najbardziej istotne elementy, którymi są:

  • ryczałt wraz z dietą,
  • premia (w tym różnego rodzaju dodatki),
  • inne.

Zapraszamy wszystkich chętnych na kurs prawa jazdy do naszej szkoły jazdy Tarnowskie Góry. Przeprowadzamy wszystkie szkolenia kursów prawa jazdy Zabrze, od kategorii motocyklowych AM, aż po kierowcę autobusu (kat. D) i wiele innych!