Nowy dowód rejestracyjny — czy będziesz musiał go zaktualizować?

6 maja 2022

W tym roku w maju Ministerstwo Infrastruktury rozpocznie wdrażanie nowych dowodów rejestracyjnych. Owe zmiany miały zostać wprowadzone już w roku ubiegłym, w tamtym czasie też został opublikowany nowy wzór tego dokumentu. 

Jaki jest powód tejże zmiany? 

Jest to spowodowane licznymi podrobieniami dowodów rejestracyjnych. Nowy wzór będzie znacznie cięższy do sfałszowania, ma on także na celu poprawę bezpieczeństwa. 

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym

W momencie, gdy odbierzesz nowy dowód, będziesz mógł odnieść wrażenie, że tak naprawdę nic się nie zmieniło. Zawartość dowodu, oraz jego układ pól będzie niezmienny. Zmiany będą dotyczyć wyłącznie nowych zabezpieczeń (detali), które znajdują się na dokumencie. 


Poniżej przedstawiamy kilka zmian, które wejdą w życie wraz z nowym dowodem rejestracyjnym:

  • chemicznie zabezpieczony papier, który w świetle ultrafioletowym nie wykazuje luminescencji,
  • włókna zabezpieczające, widoczne w dziennym świetle, a także włókna aktywne widoczne podczas naświetlania ultrafioletowego,
  • druk irysowy wraz z gliszowym tłem,
  • aktywne nadruki widoczne pod ultrafioletowym oświetleniem,
  • mikrodruk — „Rzeczpospolita Polska” — pozytywowy,
  • personalizacja oraz numeracja wykonana drukiem laserowym,
  • folia laminująca,

Wszystkie wyżej wymienione zmiany, a także kilka innych mają na celu utrudnienie podrobienia dowodu rejestracyjnego. Jest to bardzo ważne, ponieważ tego typu fałszowania dokumentów często były wykorzystywane podczas np. nielegalnego przemytu samochodów. 

Czy wyrobienie nowego dowodu będzie koniecznością?

Na szczęście nie będzie takiej konieczności. Nowy dowód rejestracyjny od 1 maja otrzymają osoby, które w najbliższym czasie (od 1 maja) zamierzają zarejestrować swój samochód. Według rozporządzenia aktualne dokumenty nadal będą ważne po wdrożeniu nowych, przez okres, na jaki zostały wydane podczas rejestracji. 

Także bez obaw, kierowcy nie będą musieli stać godzinami w kolejkach po odbiór nowych dokumentów, ponieważ posiadanie „starego” dowodu będzie w pełni legalne.  

Nowe dokumenty od 1 maja 2022 będą wydawane stopniowo, wraz z kolejnymi rejestracjami pojazdów w wydziałach komunikacji, a także podczas wymiany dokumentów, które uległy zniszczeniu. Warto także wspomnieć, że mimo nowo wprowadzonych zmian, po 1 maja nadal będzie możliwość uzyskania aktualnego dokumentu (w dotychczasowym wzorze). Z taką sytuacją będzie można się spotkać do 11 lipca 2022 roku

Zapraszamy wszystkich na kursy prawa jazdy do naszej szkoły nauki jazdy w Tarnowskich Górach.