Przegląd techniczny samochodu

25 kwietnia 2022

Jedziesz na swój pierwszy przegląd techniczny? Przed wyjazdem przeczytaj ten artykuł!

Samochód prócz tankowania wymaga także: wymiany części, zakupu opon, przedłużenia ubezpieczenia, a także… badania technicznego. I właśnie na nim się w tym artykule skupimy. 

Przedstawimy Ci najważniejsze informacje, które musisz znać przed wjazdem na stację kontroli pojazdów. 

Gdzie możesz zrobić przegląd techniczny samochodu?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta, choć nie wszystkim znana. Przegląd techniczny samochodu przeprowadza się w stacji kontroli pojazdów (SKP), która posiada odpowiednie uprawnienia. 

Co jaki czas musisz pojechać na badanie techniczne?

Do Twoich obowiązków należy wykonanie przeglądu technicznego raz do roku jeśli nie posiadasz nowego samochodu. W przypadku nowych samochodów pierwsze badanie przeprowadza się po 3 latach od wyjazdu z salonu

Na co zwróci uwagę osoba sprawdzająca Twój samochód?

Badanie techniczne możemy podzielić na kilka zasadniczych części:

 • ocena stanu technicznego pojazdu oraz jego podzespołów,
 • sprawdzenie samochodu po numerze VIN umieszczonym w dowodzie rejestracyjnym (czy jest on zgodny z numerem wbitym w samochód),
 • sprawdzanie wyposażenia dodatkowego (wyposażeniem dodatkowym jest np. hak lub instalacja gazowa LPG).

Jak wiadomo, kontroler sprawdza Twój samochód pod względem bezpieczeństwa, a także zwraca uwagę na emisję spalin. W skład badania wchodzą rzeczy takie jak:

 • opony,
 • układ kierowniczy (czy Twój samochód nie posiada luzów),
 • układ amortyzacji (czy amortyzatory są sprawne do dalszej jazdy),
 • układ hamulcowy (badanie polega na sprawdzeniu siły zacisku hamulców oraz równomierności ścisku na każdym z kół),
 • nadwozie (korozja, stan szyb),
 • emisja spalin
 • oświetlenie (czy działa prawidłowo, dodatkowo zwraca się uwagę na zbieżność świateł – czy nie oślepiają kierowców ze strony przeciwnej, a także zmatowienie reflektorów),
 • układ wydechowy (natężenie dźwięku i stan techniczny),
 • wyposażenie obowiązkowe (gaśnica, trójkąt ostrzegawczy).

Na kursie prawa jazdy w szkole nauki jazdy Tarnowskie Góry, podczas szkolenia teorii, jeden blok szkoleniowy jest poświęcony w/w zagadnieniom.

Podczas badania wykryto usterkę, co wtedy zrobić?

Wszystko zależy od samej usterki, jeśli jest ona „mało” istotna, najprawdopodobniej przejdziesz przegląd pomyślnie. Jeżeli zaś osoba przeprowadzająca badanie techniczne stwierdzi poważną usterkę, będziesz zobowiązany naprawić ją w ciągu 14 dni. Po naprawie usterki konieczny będzie powrót do tej samej stacji na ponowne badanie. 

Ile kosztuje badanie techniczne?

Koszt badania technicznego wynosi 99 złotych w przypadku samochodu osobowego do 3,5 tony. Kwota zwiększa się w przypadku, gdy posiadasz instalację gazową. W tej sytuacji koszt całkowity przeglądu wyniesie 162 zł.

Warto dodać, że za badanie techniczne płacisz już na samym początku procesu. W tym przypadku nie ma znaczenia czy przejdziesz przegląd, czy nie. I tak będziesz musiał zapłacić. 

Czy są kary za brak uaktualnionego przeglądu?

Są, i to spore. Za brak aktualnego badania technicznego może grozić Ci od 1 500 do 5 000 zł kary. Dodatkowo policja podczas kontroli może zatrzymać Twój dowód rejestracyjny

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane kursami na prawo jazdy Zabrze do naszej szkoły jazdy w Radzionkowie oraz w Tarnowskich Górach na kursy prawa jady kat. AM, A1, A2, A, B, BE, C, CE, D oraz kategorii T.