Jak jeździć po rondzie?

20 listopada 2021

Chociaż wydawać się może że jazda po rondzie jest banalnie prosta, to jednak dużo kierowców z okolic Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór, Radzionkowa oraz Zabrza robi to źle.

Podstawowym błędem podczas jazdy rondem jest nie prawidłowe sygnalizowanie zamiarów, a więc nie prawidłowe używanie kierunkowskazów. Najczęściej spotykanym przykładem nie prawidłowego sygnalizowania zamiarów na rondzie jest włączanie lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo. Takie zachowanie nie ma sensu ani ze względu na przepisy ruchu drogowego, ani ze względu na zasady współpracy w ruchu drogowym. Rondo a dokładniej mówiąc „skrzyżowanie o ruchu okrężnym” musimy traktować jak prostą drogę z drogami podporządkowanymi po prawej stronie, z tego powodu nie włączamy lewego kierunkowskazu podczas wjazdu, jednak musimy bezwzględnie pamiętać o włączeniu prawego kierunkowskazu podczas zjazdu z ronda. Brak włączenia kierunkowskazu podczas zjazdu z ronda jest zachowaniem nie partnerskim i utrudnia ruch innym pojazdom, które zamiast spokojnie wjechać czekają nie widząc że pojazd będący na skrzyżowaniu właśnie je opuszcza. Kolejnym poważnym błędem jest zjeżdżanie z ronda o dwóch pasach ruchu z pasa lewego, nie dość że jest to niezgodne z art. 22 ust. 2 pkt.1) kodeksu drogowego nakazującym nam podczas zmiany kierunku jazdy w prawo zbliżenie się do prawej krawędzi jezdni, to stwarza również duże zagrożenie kolizją ponieważ przecinamy pas ruchu.

Prawidłowy przejazd rondem powinien wyglądać w następujący sposób:

  • Gdy skręcamy na rondzie w prawo na najbliższym zjeździe od razu przed wjazdem włączamy prawy kierunkowskaz oraz zajmujemy prawy pas.
  • Gdy chcemy przejechać rondo na wprost, podczas wjazdu na skrzyżowanie nie włączamy kierunkowskazu i również zajmujemy prawy pas, opuszczając rondo włączamy kierunkowskaz prawy.
  • Chcąc na rondzie skręcić w lewo, powinniśmy zająć lewy pas i w trakcie zbliżania się do zjazdu zawczasu to sygnalizując zmienić go na prawy pas, aby zjechać ze skrzyżowania w sposób prawidłowy.

Jeżeli jesteś zainteresowany tematyką z Prawa o Ruchu Drogowym zapraszamy do naszej szkoły jazdy gdzie prowadzimy wykłady w Tarnowskich Górach, przy ulicy Styczyńskiego 12 w każdy poniedziałek oraz środę od godziny 17 do 19.10. W Radzionkowie przy ulicy Męczenników Oświęcimia 38 wykłady prowadzimy w każdy wtorek oraz czwartek od godziny 17 do 19.10. Serdecznie zapraszamy każdego który nie posiada jeszcze prawa jazdy lub chce poszerzyć swoje uprawnienia o kat. AM, A1, A2, A, B, BE, B+E, C, CE, C+E, D, T w szkole nauki jazdy Zabrze.