Prawo jazdy tylko na automat?

20 września 2021

Chociaż wiele osób nie wie o istnieniu możliwości posiadania prawa jazdy tylko na automatyczną skrzynię biegów to taka możliwość jak najbardziej istnieje, oznacza to posiadanie odpowiedniej kategorii prawa jazdy z dopisanym kodem 78.

Dokładniej mówiąc jest to tak zwany kod ograniczenia, najpopularniejszymi kodami ograniczeń są zdecydowanie 01,01 oraz 01,06 zobowiązujące kierowce do kierowania pojazdu w okularach bądź okularach lub szkłach kontaktowych, jednak ograniczenia mogą dotyczyć wielu innych aspektów kierowania pojazdem jak na przykład wymóg stosowania przez kierującego protez, wymagane modyfikacje urządzeń sygnalizacyjnych lub sterowania pojazdem albo wymagana blokada zapłonu uniemożliwiająca uruchomienie pojazdu przez osobę będącą po użyciu lub pod wpływem alkoholu.

Większość z tych kodów jest stosowana w przypadku osób których stan zdrowia nie pozwala na kierowanie pojazdu w pełnym wymiarze, wśród tych kodów znajdziemy również wyżej wspomniany kod 78 uprawniający do kierowania pojazdem jedynie wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów, jednak możliwość ta nie jest jedynie zarezerwowana dla osób z ograniczeniami fizycznymi.

Biegnący coraz szybciej świat oraz sytuacja epidemiczna zmusiła wielu do osiągnięcia niezależnej mobilności, wszyscy potrzebujemy się przemieszczać a nie wszyscy chcemy narażać się podróżując komunikacją publiczną. Dodatkowo postęp techniczny w motoryzacji uczynił coraz popularniejszym automatyczną skrzynię biegów która eliminuje potrzebę sterowania przez kierującego sprzęgłem i biegami, a co za tym idzie niezmiernie ułatwia i upraszcza proces kierowania. Z tego też powodu osoby które potrzebują prawa jazdy, a mają trudności z obsługą sprzęgła/skrzyni biegów, mają możliwość odbycia szkolenia i zdania egzaminu na automacie w naszej szkole nauki jazdy w Tarnowskich Górach, Radzionkowie, jak w szkole jazdy Zabrze oraz Piekarach Śląskich.

Co jednak w sytuacji gdy posiadając prawo jazdy z kodem 78, będziemy chcieli poszerzyć nasze uprawnienia również na pojazdy z manualną skrzynią biegów?

Nic prostszego, w takiej sytuacji wystarczy że w WORD zdamy egzamin państwowy praktyczny na pojeździe z manualną skrzynią biegów. Wydział komunikacji usunie wtedy z naszego prawa jazdy kod ograniczający i tym sposobem staniemy się kierowcami również pojazdów z manualną skrzynią biegów.