Jesienne wyzwania na drodze – jak sobie z nimi poradzić?

20 września 2021

1. Każdy milimetr ma znaczenie, dlatego zadbaj o kondycję opon. W jesiennych warunkach kiedy robi się zimno i mokro ma to szczególne znaczenie. Sprawdź głębokość bieżnika i wiek opon, gdy głębokość spadnie do 2-3 mm lub opony będą starsze niż 6 lat wymień je (chociaż przepisy mówią o granicznym zużyciu 1,6 mm to jest to stan krytyczny, w takiej sytuacji pojazd może stracić zupełnie przyczepność już przy 90 km/h) Pamiętaj również o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach (przynajmniej raz na miesiąc).

2. Liście są równie śliskie co śnieg, z tego powodu na jezdni pokrytej opadłymi liśćmi zachowaj szczególną ostrożność i unikaj gwałtownego hamowania i ruchów.

3. Zostaw sobie przestrzeń na drodze. Kiedy widoczność jest ograniczona z powodu mgły należy utrzymywać większy odstęp od poprzedzającego nas pojazdu. Jeśli widoczność wynosi 50m to właśnie taki odstęp powinniśmy zachowywać od innych aut, w ten sposób mamy pewność że wystarczy nam miejsca do hamowania w przypadku niespowdziewanego zdarzenia. W warunkach ograniczonej widoczności bardzo pomocny jest również system Front Asisst, który kontroluje odległość od innych pojazdów i może wdrożyć automatycznie hamowanie awaryjne.

4. Wiedz kiedy włączyć światła przeciwmgielne. W gęstej mgle oświetlanie drogi światłami drogowymi to bardzo kiepski pomysł. W takich warunkach stosując światła drogowe, nie dość że będziemy się sami oślepiać to również utrudnimy sobie dostrzeżenie innych pojazdów i przeszkód.

Mimo to nie bój się korzystać ze świateł drogowych. Dużo kierujących nie stosuje świateł drogowych w obawie o oślepieni innych uczestników ruchu drogowego, w takich sytuacjach przydatny okazuje się asystent świateł drogowych który automatycznie przełącza światła z drogowych na mijania.

5. Zadbaj o dobrą widoczność podczas deszczu. Dbaj o kondycję wycieraczek, te będąc nie sprawne potrafią ograniczyć widoczność nawet o 30%. Jeśli zauważysz że wycieraczki zaczynają „mazać” szybę, wymień je.

6. Zadbaj o bezpieczeństwo. W jesienną porę śliskość nawierzchni może powodować nie tylko deszcz, ale również wilgotne powietrze. Dlatego zachowaj szczególną ostrożność pokonując zakręty, zwiększ odstęp, raz od czasu naciśnij hamulec aby osuszyć tarcze i klocki.

7. Chwyć pewnie kierownicę podczas wietrznej pogody. Jeżdżąc w wietrzną pogodę po odkrytych drogach, zmniejsz prędkość i trzymaj pewnie kierownicę ponieważ silny podmuch może zaburzyć stabilność pojazdu.

8. Uważaj na dzikie zwierzęta. Jesień to okres godowy dla wielu zwierząt, z tego powodu zachowaj szczególną ostrożność na drogach poza terenem zabudowanym oraz takich które biegną przez las.

W naszych ośrodkach w szkole nauki jazdy Tarnowskie Góry, Radzionkowie, Piekarach Śląskich oraz w naszej nauce jazdy Zabrze nauczymy cię jak radzić sobie w jesiennych warunkach drogowych.