Czy dostanę odszkodowanie za uszkodzenie koła na dziurawej drodze? Szkoła Jazdy Tarnowskie Góry wyjaśnia:

22 maja 2023

W Polsce mimo remontów dróg na każdym przysłowiowym kroku wciąż możemy spotkać dużo odcinków, które pozostawiają wiele do życzenia. Dziury na drogach często są powodem uszkodzeń poszczególnych podzespołów znajdujących się w samochodzie —  w szczególności opon i felg. 

Czy w takiej sytuacji możesz uzyskać odszkodowanie? Do kogo powinieneś się zwrócić w takim przypadku? O tym dowiesz się w tym wpisie. Zapraszamy!

Uszkodzona opona na dziurawej drodze — czy jest sens to zgłaszać? Nauka Jazdy Tarnowskie Góry zaleca:

Jak najbardziej warto zgłaszać tego typu sytuacje. Niestety, na drodze możemy spotkać wiele ubytków, które mnożą się jak grzyby po deszczu po sezonie zimowym. Co więcej, do uszkodzenia może dojść nawet wtedy, gdy jedziesz przepisowo. 

Takie przypadki najczęściej kończą się przedziurawieniem opony i (lub) wygięciem felgi. W niektórych sytuacjach również może się to wiązać z uszkodzeniem zawieszenia, co kolejno spowoduje, że będziesz musiał wybrać się do mechanika i zostawić kilkaset złotych na naprawę.

Niemniej musisz pamiętać, że to nie Ty jesteś odpowiedzialny za stan drogi, a zarządzający nią organ, dlatego też zniszczenia powinny zostać pokryte przez tego, do kogo należy dany odcinek jezdni. 

Jak uzyskać odszkodowanie z OC od zarządcy drogi? Szkoła Jazdy Tarnowskie Góry doradza:

Przede wszystkim wezwij na miejsce zdarzenia policję. Funkcjonariusze sporządzą specjalny protokół, który będzie dowodem w całej sprawie. Możesz również zrobić zdjęcia. 

Następnie będziesz musiał znaleźć zarządcę danego odcinka drogi. Tutaj warto zaznaczyć, że drogi w złym stanie (przeważnie) należą do dróg gminnych i miejskich, zarządzanych przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. 

Przeczytaj również: Czy diagnosta może zabrać dowód rejestracyjny?

Kto odpowiada za utrzymanie dróg? Na kursie na prawo jazdy Tarnowskie Góry uczą:

To zależy:

  • drogi krajowe i autostrady podlegają GDDKiA,
  • drogi wojewódzkie zarządom województw,
  • drogi powiatowe zarządom powiatów,
  • drogi gminne i miejsce wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. 

Co dalej?

Udało Ci się ustalić, kto jest zarządcą drogi, posiadasz też specjalny protokół. Twój następny krok to próba kontaktu z zarządcą, oraz wyjaśnienie i rozwiązanie sprawy. 

Masz 2 możliwości, jeżeli zarządca drogi posiada ubezpieczenie OC, sam przekaże informację do ubezpieczalni lub poda Ci dane do polisy. 

W drugim przypadku sam możesz zgłosić się do zakładu ubezpieczeń. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zarządca drogi nie jest zobligowany do posiadania polisy OC. W takiej sytuacji naprawę Twojej szkody powinien pokryć z własnego budżetu. Co więcej, proces zwrotu poniesionych strat w tej sytuacji znacząco się wydłuża

Sprawdź też: Kiedy należy wymienić wycieraczki w samochodzie?

O tym musisz wiedzieć

Niektóre podzespoły w samochodzie wymienia się parami, jak np. żarówki, tarcze, klocki, amortyzatory i… Opony wraz z felgami. Niestety, podczas najechania na dziurę najprawdopodobniej uszkodzisz tylko jedną stronę — za którą pieniądze odda Ci ubezpieczyciel, za drugą zaś będziesz musiał zapłacić samodzielnie.