Awaria na autostradzie — co robić? Szkoła Jazdy Tarnowskie Góry zaleca:

4 maja 2023

Autostrady to drogi, na których możemy rozwijać największe (legalne) prędkości. Charakteryzują się one dobrą nawierzchnią, szybkim czasem przejazdu i … Awariami. No właśnie. Każdego z nas może to w tym miejscu spotkać. Oczywiście w szczególności narażone są na nie starsze pojazdu, choć, jak wiadomo, możemy znaleźć wiele wyjątków od tej reguły, dlatego też nie będziemy wszystkich pakować do jednego worka. 

Jak zatem zachować się podczas awarii pojazdu na autostradzie? Co zrobić, aby zapewnić sobie i innym uczestnikom ruchu należyte bezpieczeństwo? 

Na te pytania odpowiemy Ci w tym wpisie. Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Awaria na autostradzie — trochę teorii – Szkoła Nauki Jazdy Piekary Śląskie wyjaśnia:

Jak zapewne wiesz, autostrada to miejsce, w którym prędkości są znacznie większe, niż gdzie indziej. Z tego też względu powstaje spore zagrożenie na kierowcy, któremu samochód odmówił posłuszeństwa. 

Dlatego też na autostradach panują szczególne zasady bezpieczeństwa, do których musisz się bezwzględnie stosować, aby wszystko poszło zgodnie z zamierzeniami. 

Poniżej w kilku krokach przedstawimy Ci to, jak powinieneś zachować się w sytuacji, gdy Twój pojazd ulegnie awarii.

  1. Zjedź na pas awaryjny

Krok ten jest bardzo ważny z racji na Twoje bezpieczeństwo, jak i całej reszty kierowców. Gdy widzisz, że w Twoim samochodzie pojawił się jakiś problem, od razu zjedź na pas awaryjny. Nigdy nie stawaj na pasie, na którym się znajdujesz, ponieważ może to grozić ogromną tragedią.

  1. Zasygnalizuj awarię

Udało się, zjechałeś na pas awaryjny. Teraz zgaś silnik i włącz światła awaryjne, by zasygnalizować innym kierującym o problemie. 

  1. Bądź widoczny

Jeżeli w wyposażeniu samochodu posiadasz kamizelkę bezpieczeństwa, po wyjściu z auta od razu ją na siebie ubierz. Jeżeli podróżujesz z kimś, to reszta pasażerów niezwłocznie powinna udać się za bariery ochronne

  1. Trójkąt ostrzegawczy

W zależności od rodzaju drogi występują inne wytyczne, jeżeli chodzi o odległość trójkąta bezpieczeństwa od samochodu. W przypadku autostrady jest to 100 metrów od pojazdu. Ustaw trójkąt, by kierowcy z dalszych odległości widzieli, że Twój pojazd znajduje się na pasie awaryjnym

  1. Zadzwoń po służbę drogową 

Rozłożyłeś trójkąt bezpieczeństwa. Kolejnym krokiem, jaki musisz wykonać, jest wezwanie służb drogowych. Niemniej, przed wykonaniem tej czynności, wpierw przejdź przez bariery ochronne i dołącz do reszty pasażerów, następnie wykonaj telefon i poinformuj o zdarzeniu

Zobacz też: Kiedy możemy jeździć na światłach drogowych?

Wezwanie służb drogowych do awarii na autostradzie — jak to zrobić? Prawo Jazdy Zabrze edukuje:

Wezwanie służb drogowych możesz wykonać na 2 sposoby:

  1. Zadzwonić z własnej komórki.
  2. Zadzwonić z przydrożnego telefonu, który znajduje się na autostradzie specjalnie do takich przypadków. 

Jeżeli będziesz wykonywać połączenie z własnej komórki, zadzwoń na numer 19111 i poinformuj o zdarzeniu. Jeżeli sytuacja wygląda gorzej, tzn. pojawił się wyciek płynów, doszło do zapalenia pojazdu lub innego przypadku zagrażającego zdrowiu i (lub) życiu, wtedy należy wykonać telefon pod numer 112.

O czym jeszcze należy pamiętać? Szkoła Jazdy Piekary Śląskie przypomina:

W trakcie rozmowy osoba odbierająca telefon poprosi Cię o podanie Twojej lokalizacji. Wtedy będziesz musiał posłużyć się własnym GPS-em lub (co jest bardziej praktyczne) słupkami kilometrażowymi, które możesz znaleźć na autostradzie co 100 metrów. Podając z nich informacje, znacznie uprościsz i przyspieszysz dojazd odpowiednich służb. 

Może Ci się przydać: Jak prawidłowo włączyć się do ruchu na autostradzie?

Telefon alarmowy na autostradzie — jak wygląda? Prawo Jazdy Radzionków tłumaczy:

Zapewne niejednokrotnie już przejeżdżałeś obok niego (o ile jeździłeś już autostradą). Telefon alarmowy znajduje się co 2 kilometry od siebie po obu stronach jezdni. 

Charakteryzuje się on żółtą lub pomarańczową barwą. Na jego odbudowie natomiast widnieje duże oznaczenie SOS

To rozwiązanie może Ci się przydać wtedy, gdy rozładuje Ci się komórka lub nie będziesz mieć z przyczyn losowych zasięgu. 

Telefon alarmowy znajdziesz po oznaczeniach znajdujących się na słupkach drogowych.